גיאומכניקה וחשיבותה בתהליך סיווג ובחינת התנהגות הקרקע לפני התחלת בניה

לוגו ענף מהנדסים בע"מ

גיאומכניקה

גיאומכניקה

אחד מהכלים החשובים בבחינה וסיווג של קרקעות לפני בניה של מבנים מלאכותיים הוא ההבנה כיצד גורמים סביבתיים עלולים להשפיע על יכולת האדמה לשאת את העומס שעתיד להיבנות עליה. 

מהי גיאומכניקה?

גאומכניקה היא ענף  בהנדסה אזרחית שבאמצעותו ניתן לבצע סיווג של סוג הקרקע על בסיס התכונות המכניות שלה כדוגמת אלסטיות , חוזק, יכולת מוליכות מים, חדירות ומשקל סגולי כך למעשה נוכל לבחון כיצד אדמה או סלעים עלולים להתעוות ואף לקרוס, בתגובה לשינויים שעתידים להתרחש כתוצאה מלחץ, לחות או גורמים אחרים.

במהלך שלושת העשורים האחרונים, גאומכניקה תפסה מקום מרכזי וחשוב בעיקר בתחום ההנדסה האזרחית בה אנו חייבים להבין את יחסי הגומלין שעתידים להתקיים בין הקרקע ובין מבנים מלאכותיים כדוגמת גשרים, כבישים, מנהרות וכלל המבנים. כאשר נבין את יחסי הגומלין ואת תכונות הקרקע נוכל לתכנן בצורה טובה ובטוחה יותר את היסודות הדרושים לשם בניית המבנים המלאכותיים, באופן שיוכלו להתמודד עם כל עומס עתידי.  

מלא את פרטיך ונציג החברה יחזור אליך בהקדם

כיצד גאומכניקה קובעת את התנהגות הקרקע?

כפי שכבר הבנו אנו בוחנים באמצעות תורת הגאומכניקה  את תכונות הקרקע מתוך רצון להבין את ההתנהגות של סלעים וקרקעות כך שנוכל לסווג קרקעות, בהתאם לכך נוכל לתכנן הנדסית בצורה נכונה ומתאימה יותר. המטרה שלנו בבדיקות שנערכות לבחינת סוג הקרקע יהא לקבל מידע רב ככל האפשר שעתיד להצביע על התנהגותה העתידית של הקרקע, את זאת נוכל לעשות באמצעות בחינת כמות המים והחללים בקרקע, צפיפות הגרגירים של האדמה, הצפיפות היחסית שלה, מוליכות המים ועוד. 

נתונים אלה, לצד אחרים מסייעים לנו להבין את התנהגות הקרקע עליה עתיד להיבנות המבנה ובהתאם לכך לקבוע את היסודות ולתכנן הנדסית את המבנה כך שהאדמה תוכל לשאת את העומסים מבלי חשש לתנודות או קריסה עתידית. הבדיקות יכולות להתבצע בשתי דרכים, כמובן שמומלץ לשלב בין השניים לשם קבלת מידע רב ככל האפשר, בדיקות מעבדה המבוצעות לאחר נטילת דגימות ובדיקתן במעבדה לצד בדיקות שטח הכוללות קידוחי ניסיון לשם בחינת סוג הקרקע, הצפיפות והחוזק שלה וכך נוכל לאמת בצורה הטובה ביותר את תכונות הקרקע. 

חשיבותה של גיאומכניקה בתחום ההנדסה האזרחית

גאומכניקה חשובה לתחום ההנדסה האזרחית מכיוון שהיא למעשה מאפשרת למנוע סיבוכים עוד בטרם נוצרו. ללא החישובים והבדיקות המדויקות שמתבצעות לשם בחינה וסיווג הקרקע מבנים עלולים להינזק באופן כללי ובצורה משמעותית כתוצאה מרעידת אדמה, שינוי ביציבות שיפוע האדמה, שינויים כתוצאה מקידוחים וחפירות שמתבצעות בסמוך ועוד השפעות חיצוניות. 

בחינה גיאומכנית צריכה להתבצע בשלבים המוקדמים ביותר של הפרויקט, כך נוכל למעשה לבטח את עצמו מפני בעיות או סיכונים פוטנציאלים שעלולים להתרחש זמן רב לאחר סיום העבודות ואיוש המבנים. בנוסף לאישור התוכניות, גאומכניקה יכולה לייעץ ולהכווין גם בסוגיות של הפחתת מים, תכנון יסודות ומבני תמך, קביעת סיכונים הקשורים לקרקע, ,.

ענף מהנדסים הבחירה הבטוחה לסווג הקרקע וניתוח סיכונים גיאוטכניים

ענף מהנדסים בע”מ היא מהחברות המובילות בארץ עם ניסיון של למעלה משני עשורים בביצוע וייעוץ של סקרי קרקע וגיאולוגיה בהתאם לתנאי השטח ודרישות הפרויקט. החברה בוחנת את כל הנתונים הדרושים ובאמצעות ניתוחם מספקת את הייעוץ עבור תכנון המבנה על גבי השטח.

זקוקים לייעוץ? מוזמנים ליצור קשר או להתקשר 04-6210537 ונשמח לעמוד לרשותכם.

מלא את פרטיך ונציג החברה יחזור אליך בהקדם