קירות תמך

לוגו ענף מהנדסים בע"מ

סוגים עיקריים של קירות תמך

קיר תמך- קירות תמך- ענף מהנדסים

קירות תמך משמשים למגוון מטרות, ניתן למשל לבנות קיר תומך מחופה אבן, קיר תמך לבנים או קיר תמך מבטון, הכול בהתאם לתנאים ולנסיבות. סוגים שונים של קירות תמך נבדלים זה מזה בצורתם, בחומרים מהם הם עשויים ובדרך בה הם מסייעים למנוע תזוזה של הקרקע ולהגן על יציבות ושלמות המבנה.

תכנון נכון של קיר תמך מתחיל בבחירה בשיטה המתאימה למבנה, לקרקע ולתנאי השטח. השיטות המוכרות לבניית קירות תמך הן קירות כובד מסיביים, קירות בטון מזויין, וקירות שיגומים.

סוגי קירות תמך

 

קירות כובד – קירות כובד , כפי שניתן להסיק משמם, הם קירות תמך אשר המסה שלהם מתנגדת ללחץ אשר מופעל מהקרקע. קירות כובד הם אלמנטים רחבים העשויים אבן, בטון לא מזוין או סלעים גדולים. משקלם הכבד של קירות אלו הוא שמונע את תזוזת האדמה, אף מסלעות נכנסות לקטגוריה של “קיר כובד”.

קירות בטון מזויין – קירות בטון מזויין הינם סוג של קיר כובד המורכב מ אלמנטים מבטן מזויין ופלדה אשר מתפקדים באופן סטרוקורלי למניעת תזוזות הקרקע. צורתם דומה לאותיות הלועזיות ( T הפוכה – ז”א הקו האופקי למטה) או L.

קירות שיגומים – בעבר, קירות שיגומים היו עשויים לוחות עץ או פלדה שהוחדרו לעומק האדמה ויצרו גדר שמנעה תזוזה של הקרקע. כיום נהוג לבנות קירות שיגומים בעזרת שורת כלונסאות בטון הצמודים זה לזה ומוחדרים לעומק הקרקע. לאחר ביצוע הקידוח ויציקת הכלונסאות ניתן לבצע חפירה מצדם האחד להנמכת מפלס הקרקע מבלי שהאדמה בצדו השני של הקיר תנוע.

 

מלא את פרטיך ונציג החברה יחזור אליך בהקדם

קירות תומכים מבטון טרום (טר-ארמה) וקירות קרקע משוריינת

תחום הבנייה מתפתח ללא הרף ובהתאם לכך מפותחות שיטות נוספות של קירות תמך, ביניהן קירות תומכים מבטון טרום וקירות קרקע משוריינת. קיר תומך מבטון טרום כולל לוחות עשויים מבטון טרומי אליו מחובר אביזר עיגון, דוגמה לשימוש בקיר מבטון טרום היא מערכת של לוחות בטון טרומי המחוברים זה לזה ומעוגנים לקרקע סוללת העפר ע”י כבלים או רצועות פלדה. קירות קרקע משוריינת הם קירות תמך שחזיתם משמשת אלמנט אדריכלי וגבם מהווה אלמנט תומך, כך הקיר התומך מספק מצד אחד פתרון הנדסי ומצד שני פתרון אסתטי.

עוגני קרקע

לעתים בניית קיר תמך רגיל אינו מספיק להתמודד עם לחץ קרקע גובה מדיי ומחייב שימוש ב”טנסורים” לחיזוק התמיכה שמעניק הקיר התומך. עוגני קרקע הם למעשה “טנסורים” הטמונים בעומק הקרקע ומגייסים את חיכוך הקרקע עצמה כתרומה לעמידות הקיר.

העוגנים מחוברים לקיר התומך באמצעות כבלים או מוטות פלדה מיוחדים. החיכוך בין הקרקע מסביב לעוגנים מסייע ליציבות הקיר התומך ומגביר את עצמת ההתנגדות של הקיר לתזוזות.

עוגני קרקע מסייעים לייצוב מבנים, מזחים, סכרים ועוד בכך שהם מסיטים כוחות הפועלים על המבנה עצמו אל אזורים יציבים בעומק הקרקע, בהם יושב העוגן. קיימים בעיקר 2 סוגי עוגנים על פי ערך חיים הנדרשים בפרויקט והם “זמניים” (עד שנתיים) ו”קבועים”.

 

מלא את פרטיך ונציג החברה יחזור אליך בהקדם