הנדסה אזרחית וחשיבותה בתכנון תשתיות ומבנים בישראל

לוגו ענף מהנדסים בע"מ

הנדסה אזרחית- כל המידע שכדאי להכיר

מהנדס- הנדסה אזרחית- ענף מהנדסים

הנדסה אזרחית נשמעת לרבים כתחום אפור ולא מספיק מושך המתייחס לבחינת עמידות ותכנון של מבנים, אולם התפקיד שלה חשוב הרבה יותר. מדובר באנשי מקצוע שתפקידם לשפר את איכות החיים שלנו באמצעות תכנון ועיצוב תשתיות ומבנים שמטרתם להשתלב בסביבה העירונית ולהקל על חיינו.

מהי הנדסה אזרחית?

מהנדסים אזרחיים הם המוחות המדעיים שעומדים מאחורי תכנון הערים המודרניות שבהן כולנו חיים. הם אלה שאחראים לתכנון עירוני בהיבטים רחבים, תוך עיצוב ופיתוח של תשתיות מים חשמל וביוב וכלה בתכנון כבישים מחלפים ומסילות רכבת. האנשים העוסקים בהנדסה אזרחית מנצלים את הידע התיאורטי שאותו הם רוכשים לשם יישומו בתכנון, תקצוב, ניהול וניתוח של פרויקטים קטנים וגדולים ברמה הארצית כאחד.

ניסיון לסכם במספר מילים פשוטות את התפקיד שממלאים מהנדסים אזרחיים יוביל לעיצוב וביצוע של עבודות שנועדו לשרת את הציבור כולו, עבודות כדוגמת סכרים, גשרים, תעלות מים, כבישים, מתקני אנרגיה, מערכות מים וביוב ועוד.

תחומי פעילות של ההנדסה האזרחית

ניתן לחלק את עבודתם של מהנדסים אזרחיים לשלוש קטגוריות עיקריות: אלה המבוצעות לפני העבודה עצמה וכוללות בדיקות היתכנות, בחינת השטח והעיצוב. קטגוריה שניה כוללת את הפעילות במהלך הבניה והיא ייעוץ ועבודה מול לקוחות ולבסוף לאחר סיום הבניה, עבודה הכוללת את התחזוקה והמחקר של המבנים לאורך זמן.

התפקיד שממלאת הנדסה אזרחית חשוב בעיקר בתכנון תשתיות ומבנים שכן מטרתה להבטיח שכפרים, ערים ומטרופולין מגורים יוכלו לשמש כפונקציונליים ולספק את כל הצרכים של התושבים המתגוררים בהם. במסגרת הפעילות השגרתית מבצעים העוסקים בתחום ניתוח ומיפוי לשם עיצוב פרויקטים עתידיים, ניתוח סיכונים בהיבטים נרחבים של עלויות תוך עמידה ברגולציות ממשלתיות וסכנה של פגיעה בציבור, ניתוח הקרקע לשם בחינת עמידות המבנים לאורך זמן, הבטחה של תחזוקה ושימור של מבנים בסקטור הציבורי והפרטי.

 

 

מלא את פרטיך ונציג החברה יחזור אליך בהקדם

סוגים שונים של הנדסה אזרחית

ההנדסה האזרחית הינה סקטור רחב המכיל בתוכו תחומים שונים ובהם:

הנדסת בניין – בתחום זה נכללים עיצוב וניהול, כאשר המטרה ללוות את הפרויקט ולהבטיח עמידה בלוחות זמנים לצד עמידה בתקנים והנחיות הדרושות מבחינת הרשויות המקומיות או הממשלה.

הנדסת סביבה – בתחום זה נכללים השימור והשיפור באיכות המים, האדמה והאוויר. המטרה לבחון וליישם פתרונות שונים שנועדו להפחית ולטפל בצורה טובה יותר בשפכים ובזיהום.

הנדסת מבנים – בתחום זה ההנדסה אחראית לעיצוב והקמה של מבני תעשיה, בניינים רבי קומות, גשרים, סכרים, שוברי גלים ועוד מתוך הרצון להבטיח את עמידותם לאורך זמן תוך התייחסות לאפשרות של פגיעה עתידית או התמוטטות.

הנדסה גיאוטכנית – בוחנת כיצד בניית מבנים, רבי קומות, גשרים, סכרים ועוד נעשית בשילוב עם האדמה ובייחוד עם אדמה וסלעים. באמצעות בחינת הקרקע והסלעים הם יכולים לתכנן בצורה טובה יותר ולעצב תעלות, קירות תומכים ושיפועים.

הנדסת משאבי מים וסביבה – מהנדסים בתחומים אלה בוחנים את משאבי המים בעולם ופועלים בעיקר בפרויקטים של טיהור שפכים, בניית סכרים, הנחת צינורות מים, בניית נמלים, גשרים.

הנדסת תחבורה – עוסקת בתכנון, עיצוב וביצוע של מערכות תחבורה ובהן כבישים, רחובות, נמלי תעופה, נמלי ים מתוך בחינת ההתפתחויות ומתן פתרונות לשיפור.

מהו התפקיד שתופסת הנדסה זו בעתיד?

הגידול באוכלוסייה ברחבי כל העולם מציב אתגרים גדולים בפני תחום ההנדסה האזרחית, בשעה שאוכלוסייה גדולה שמתגוררת על שטח מצומצם דורשת פתרונות מתקדמים של מים, חשמל, ביוב, טיהור שפכים, מערכת תחבורה פעילה שתתמודד עם עומסי תנועה ועוד. תפקידם של מהנדסים אזרחיים במתן פתרונות לכל הצרכים האלה עולה בשנים האחרונות וניתן ללא ספק להתייחס אליהם כמעצבים של עולם המחר.

ענף מהנדסים היא החברה המובילה במשק הישראלי במתן פתרונות ייעוץ בתחומי ההנדסה השונים, תוך התייחסות לעמידה בצרכים כלכליים, עבודה מול ספקים שונים ועמידה בלוחות זמנים. החברה מספקת ייעוץ בתחומי ההנדסה האזרחית לפרויקטים פרטיים וציבוריים ברחבי ישראל.

זקוקים לייעוץ? מוזמנים ליצור קשר או להתקשר 04-6210537 ונשמח לעמוד לרשותכם.

מלא את פרטיך ונציג החברה יחזור אליך בהקדם